Férfi kosár NB I: magabiztosan egyenlített a Szolnok az Alba ellen

2024.04.30. 20:07
Fotó: Facebook/Szolnoki Olajbányász
Gyakorlatilag raj-cél győzelmet aratott (93–80) a rendkívül harcos és motiváltabb Szolnok az Alba ellen és ezzel 1–1-re kiegyenlített a férfi kosárlabdabajnokság elődöntőjének második felvonásán.

A nyolcszoros magyar bajnok Szolnok győzelmi kényszerbe került keddre, hiszen az első meccset elvesztette a férfibajnokság szombati elődöntőjének első felvonásán Székesfehérváron. A nyitányon az ezúttal vendégségben játszó Alba a második félidőben múlta felül a Tisza-partiakat, akik a térfélcsere előtt jobban játszottak és irányították a játékot. Ám a kék-fehérek szokásuk szerint a fordulást követően nyújtották a legjobbjukat, ugye ekkor már nem érvényes az U23-as szabály, azaz nem kell állandóan a parketten lennie egy honi fiatalnak a csapatokban, ami az Albának egyértelműen kedvez.

A Szolnoknak elsősorban koncentrációban és büntetőzésben kellett javulnia, mert az első meccsen a hajrában hoztak rossz döntéseket Pongó Mátéék, akik kilenc szabaddobást rontottak el, éppen annyit, ahány ponttal elvesztették a mérkőzést… A fehérvári ütközet egyik legjobbja a 19 pontot, kilenc gólpasszt és hét lepattanót szerző Siyani Chambers volt, az amerikait kedden a válogatott Lukács Norbert próbálta féken tartani, s a harmadik percben le is sapkázta a triplával kísérletező karmestert. A hazaiak roppant szigorú védekezéssel nyitottak, alig tudtak elszakadni a kék mezesek, Vojvoda Dávid is éppen egy ilyen próbálkozás közben követett el támadóhibát. A 6. percben 11–4-re meglépet az Olaj, jött is az időkérés vendégoldalon. Hiába, egy perc múlva 18–8-at mutatott az eredményjelző. Az első negyed után egyértelmű volt a hazai fölény, érdekesség, hogy a szolnokiak nem kísérleteztek hárompontossal ebben a játékrészben.

Tartotta a tíz pontos különbséget a vendéglátó, s szinte csak büntetőből talált be az Alba. Az első hazai hárompontos a 15. percben került fel a statisztikai lapra, Pallai Tamás, a Szolnok csapatkapitánya be is dobta. Harcosabb, eltökéltebb volt a hazai együttes, amely a szerb Sztrahinja Jovanovics trojkájával 16 pontos, tekintélyes és megérdemelt előnnyel mehetett a nagyszünetre.

A harmadik negyedben rendre nagyot játszó Alba négy duplával és egy 8–0-s futással jelezte, messze nem lefutott még a meccs, míg a hazaiak majd három percig nem találtak be. Jovanovicsra fújtak a bírók technikai hibát színészkedésért, James Dickeyt pedig Anthony Durham ütötte le gyanúsan dobás közben, az egyébként is feszült légkörben forrtak az indulatok. Zónavédekezéssel próbálkozott az ötszörös bajnok Fehérvár, nem jött be, azonnal két hármast dobott ugyanis az Olaj és ismét 15 lett a különbség. Majd 18 a 30. percben, de Vojvoda szerencsés triplájával indult az utolsó tíz perc, amivel 13-ra csökkent a különbség. A 39. percig ez nagyjából meg is maradt, akkor négy (84–80) pontra feljött a semmiből az alapszakaszban második helyen végző Fehérvár, ám Dustin Thomas villant kettőt és eldőlt, kiegyenlít a Szolnok az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharcban. Folytatás pénteken, újra Székesfehérváron.

EGY MECCSRE A SÖPRÉSTŐL A CÍMVÉDŐ

Az alapszakaszgyőztes vasiak szombaton 38 ponttal nyertek odahaza (101–63), főként a válogatott Benke Szilárd és Perl Zoltán 19–19 pontja révén. A második felvonásban a vendégek 9–8-nál vették át a vezetést, és elsősorban a válogatott Pongó Marcell révén 11 ponttal elhúztak a nyitónegyedben. A folytatásban 15 pontra nőtt a különbség (28–13), ekkor Matthias Zollner együttese valamelyest rendezte a sorokat, így Tony Hicks kosaraival hét pontra felzárkózott. A nagyszünetben 34–46 volt az állás.

Térfélcsere után kilenc zalai pontra 23 érkezett a túloldalon, és 43–69-nél már tetemes volt a különbség, ekkor a triplák aránya 13–3 volt a Szombathely javára. Ezzel a lényegi kérdések gyakorlatilag eldőltek, a hátralévő időben a ZTE már nem tudott közelebb férkőzni riválisához, amely újabb magabiztos győzelmével már csak egy sikerre van sorozatban hetedik bajnoki fináléjától. A meccs legjobbja a vendégek amerikai légiósa, Matthew Tiby lett 19 ponttal. (MTI)

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I
ELŐDÖNTŐ, 2. MÉRKŐZÉSEK
Zalakerámia ZTE KK–Falco-Vulcano Energia KC Szombathely 71–96 (13–22, 21–24, 19–27, 18–23)
Zalaegerszeg, 1920 néző. V: Kapitány, Mészáros, Frányó.
ZTE: Hicks 9/3, Ikpe 6, Szalay, PAIGE 13/3, Tóth Á. 7. Csere: Csátaljai, OSZTOJICS 14, One Embo 13/3, Keller I. 5/3, Németh Á. 5, Csuti, Makkos. Edző: Matthias Zollner
FALCO: Tanoh Dez 4, Pot 10, Benke 12/9, TIBY 19/6, Krivacsevics. Csere: Keller Á. 5/3, Perl Z. 2, PONGÓ MARCELL 15/15, JORDANO 15/15, Kovács B. 8/3, Barac 6, Verasztó. Edző: Milos Konakov
Az eredmény alakulása. 3. perc: 6–3. 6. p.: 8–9. 8. p.: 9–14. 14. p.: 20–33. 16. p.: 25–35. 24. p.: 39–59. 34. p.: 60–87. 37. p.: 67–91. Kiállítva: Ikpe (27. p.)
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2–0 a Falco javára

MESTERMÉRLEG
Matthias Zollner: – Hihetetlen jó volt a hangulat, a játék szépsége mellett talán ezért is szeretjük a kosárlabdát. A Falco egy nagyon jó csapat, fizikálisan rendkívül erősek. Talán egy évig is gyakorolhatnánk, hogy erre a szintre jussunk. A szurkolóknak pedig köszönjük, hogy a futball és a kosárdrukkerek is összeálltak, ez nagy dolog és régen volt már ilyen.
Milos Konakov: – tudtuk, hogy ez a mérkőzés nem ugyanaz lesz mint az első, nagyon elégedett vagyok, hiszen nyerni jöttünk és nyertünk is. Kemény volt a találkozó, de kettő–nullra vezetünk. Készülünk péntekre, szeretnénk nyerni. A hangulatról én is csak felsőfokon tudok beszélni. Mind a két tábor nagyon kitett magáért, és sokan elkísértek bennünket, ez nagy öröm.

NHSZ-Szolnoki Olajbányász–Arconic-Alba Fehérvár 93–80 (26–17, 27–20, 19–19, 21–24)
Szolnok, 2000 néző. V: Földházi, Praksch, Söjtöry.
SZOLNOK: SZ. JOVANOVICS 16/6, Eads 12, Lukács N. 3/3, D. THOMAS 18, WIGGINS 13. Csere: PONGÓ MÁTÉ 8/3, Pallai 5/3, Révész Á. 3, Rudner 5, A. Durham10/6. Edző: Oliver Vidin
FEHÉRVÁR: Chambers 9, Kass, Barnett 12, Philmore 5, Dickey 9. Csere: VOJVODA 22/3, Balogh M. 2, ROBERTS 21/3, Takács Milán. Edző: Alejandro Zubillaga
Az eredmény alakulása. 4. perc: 9–4. 8. p.: 21–13. 14. p.: 38–27. 18. p.: 47–34. 24. p.: 58–50. 28. p.: 67–52. 33. p.: 72–59. 37. p.: 84–73. 39. p.: 84–80. Kipontozódott: Balogh M. (20. p.)
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 1–1

Oliver Vidin: – Csak azt nem értem, hogy legutóbb miért nem tudtunk ilyen energiával játszani mint most. Ezúttal nagyszerű mérkőzést vívtunk a fehérvári csapattal. Voltak kihagyásaink, de azokat mindig tudtuk kezelni. Egyenlítettünk a párharcban, pénteken is jó meccset akarunk játszani.
Alejandro Zubillaga: – Az első félidőben fizikálisan felülmúlt bennünket a szolnoki csapat. A hazaiak különösen jól szedték a lepattanókat, ilyen luxust nem engedhetünk meg magunknak, hogy tizenöt lepattanóval kevesebbet szedjünk, mint ellenfelünk. Mindezek mellett jobban és gyorsabban kell járatnunk a labdát.